Mamičky starších detí iste vedia, aké rôzne situácie na detskom ihrisku, alebo v detskej izbe môžu nastať. Detičky objavujú svet a začínajú vnímať svoje teritórium a objavujú svoje "vlastníctvo". Svoje hračky mnohokrát nechcú nikomu požičať, bijú sa, a mamičky sa za ich správanie hanbia. Nie všetky deti sú však také, mnohokrát vidíme v ich správaní pravý opak. Psychologička tvrdí, že vo veľkej miere za to môže výchova, aj keď si treba uvedomiť, že toto správanie je len dočasné a dieťa z toho čoskoro "vyrastie", preto ani v jednom prípade neprepadnite panike.
Podeliť sa s mierou
Deti odmalička vnímajú svojich najbližších - rodičov. Nemajú iný príklad, len opakovať to, čo vidia na rodičoch a pretransformovať si to do svojej mysle. Ak ukazujeme dieťatku odmalička, že nemáme problém podeliť sa s hocičím, bude to po nás opakovať. Je dobré deti vodiť k iným deťom a ukazovať im hračky ostatných detí. Rýchlo pochopia, že ak sa chcú pohrať s cudzou hračkou, musia požičať aj svoje vedierko, či vláčik a po chvíli si hračky vymenia. Existujú však aj opačné prípady, keď si, na prvý pohľad, deti vôbec svoje veci nevážia a všetko rozdajú. Nebojte sa, ide tiež len o dočasný jav a nenápadným zásahom a usmernením dospelých sa toto správanie pomaly vytratí.
Buďte svojim deťom príkladom
Tak, ako aj v mnohých iných oblastiach, aj tu platí zlatá stredná cesta. Ak dieťa javí známky agresivity a nechce sa s nikým podeliť, stačí len vyčkať a ísť dieťatku príkladom. Poprosiť a poďakovať sú naozaj zázračné slovíčka a pokiaľ ich budeme aj my používať čo najčastejšie, deti to veľmi rýchlo "vstrebú" a stane sa to ich súčasťou. Budú mať množstvo kamarátov a vy si nebudete musieť lámať hlavu nad ich správaním.